HW-04-19-G-D-820-376
Part Number:
HW-04-19-G-D-820-376
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.134" (3.404mm)
Length - Stack Height :
0.820" (20.828mm)
Length - Tail :
0.376" (9.550mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)