TW-08-08-L-S-300-265
Part Number:
TW-08-08-L-S-300-265
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.266" (6.750mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.265" (6.731mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)