FW-03-03-L-D-255-120
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-03-03-L-D-255-120
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.375" (9.525mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.255" (6.477mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)