TW-04-03-T-Q-225-120
Part Number:
TW-04-03-T-Q-225-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height :
0.225" (5.715mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
4
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)