TW-06-06-G-S-300-090
Part Number:
TW-06-06-G-S-300-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.283" (7.188mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)