FW-05-05-L-D-425-100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-05-05-L-D-425-100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.525" (13.335mm)
Length - Post (Mating) :
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height :
0.425" (10.800mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)