TW-08-03-L-S-277-120
Part Number:
TW-08-03-L-S-277-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.138" (3.505mm)
Length - Stack Height :
0.277" (7.036mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)