TW-04-08-L-D-350-075
Part Number:
TW-04-08-L-D-350-075
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.406" (10.312mm)
Length - Stack Height :
0.350" (8.890mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)