TW-06-12-L-S-860-090
Part Number:
TW-06-12-L-S-860-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height :
0.860" (21.844mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)