TW-05-08-G-S-185-375
Part Number:
TW-05-08-G-S-185-375
Description:
CONN BRD STACK 2.00 5POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.271" (6.883mm)
Length - Stack Height :
0.185" (4.699mm)
Length - Tail :
0.375" (9.525mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)