TW-03-10-G-D-175-275
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-03-10-G-D-175-275
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating) :
0.164" (4.166mm)
Length - Stack Height :
0.175" (4.445mm)
Length - Tail :
0.275" (6.985mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)