EW-14-14-T-S-980
Part Number:
EW-14-14-T-S-980
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.980" (24.892mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
14
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)