TW-03-05-G-D-265-120
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-03-05-G-D-265-120
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating) :
0.209" (5.300mm)
Length - Stack Height :
0.265" (6.731mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)