TW-02-08-L-D-295-160-003
Part Number:
TW-02-08-L-D-295-160-003
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.376" (9.550mm)
Length - Stack Height :
0.295" (7.493mm)
Length - Tail :
0.160" (4.064mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
4
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)