DW-02-19-G-T-990
Part Number:
DW-02-19-G-T-990
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height :
0.990" (25.146mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)