HPW-03-04-T-S-340-250
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HPW-03-04-T-S-340-250
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.680" (17.272mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
0.340" (8.636mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.200" (5.08mm)