TW-04-02-F-D-120-070
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-04-02-F-D-120-070
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating) :
0.187" (4.750mm)
Length - Stack Height :
0.120" (3.048mm)
Length - Tail :
0.070" (1.778mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)