HW-03-10-G-D-307-236
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-03-10-G-D-307-236
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black, Natural
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.287" (7.290mm)
Length - Stack Height :
0.307" (7.798mm)
Length - Tail :
0.236" (5.994mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)