HW-10-08-TM-S-256-110
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-10-08-TM-S-256-110
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.164" (4.166mm)
Length - Stack Height :
0.256" (6.502mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)