TW-08-03-T-S-260-060
Part Number:
TW-08-03-T-S-260-060
Description:
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.215" (5.450mm)
Length - Stack Height :
0.260" (6.604mm)
Length - Tail :
0.060" (1.524mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)