HW-04-12-G-S-343-555
Part Number:
HW-04-12-G-S-343-555
Description:
CONN BRD STACK .100" 4POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.132" (3.353mm)
Length - Stack Height :
0.343" (8.712mm)
Length - Tail :
0.555" (14.097mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
4
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)