TW-06-12-T-S-532-175
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-06-12-T-S-532-175
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.403" (10.236mm)
Length - Stack Height :
0.532" (13.513mm)
Length - Tail :
0.175" (4.445mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)