DW-04-10-F-D-531
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-04-10-F-D-531
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.189" (4.800mm)
Length - Stack Height :
0.531" (13.487mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)