59202-F28-08P084LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59202-F28-08P084LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 16P 0.079" STACK SMD
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
8.00µin (0.203µm)
Length - Overall Pin :
0.398" (10.100mm)
Length - Post (Mating) :
0.067" (1.700mm)
Length - Stack Height :
0.331" (8.400mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)