TW-04-03-T-D-140-160
Part Number:
TW-04-03-T-D-140-160
Description:
CONN BRD STACK 2.00 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height :
0.140" (3.556mm)
Length - Tail :
0.160" (4.064mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)