TW-06-06-T-S-500-090
Part Number:
TW-06-06-T-S-500-090
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.083" (2.108mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)