DW-08-08-F-S-232
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-08-08-F-S-232
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.188" (4.775mm)
Length - Stack Height :
0.232" (5.893mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)