59112-T36-06-118LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59112-T36-06-118LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR STACK
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height :
0.465" (11.800mm)
Length - Tail :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.000mm)