TW-02-02-S-S-160-110
Part Number:
TW-02-02-S-S-160-110
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating) :
0.107" (2.718mm)
Length - Stack Height :
0.160" (4.064mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)