TW-02-08-G-S-519-114
Part Number:
TW-02-08-G-S-519-114
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.198" (5.029mm)
Length - Stack Height :
0.519" (13.183mm)
Length - Tail :
0.114" (2.896mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)