HW-04-10-T-S-557-SM
Part Number:
HW-04-10-T-S-557-SM
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) :
0.208" (5.283mm)
Length - Stack Height :
0.557" (14.148mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
4
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)