HW-03-16-T-D-250-SM
Part Number:
HW-03-16-T-D-250-SM
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.380" (9.650mm)
Length - Post (Mating) :
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)