JW-02-04-T-S-450-250
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
JW-02-04-T-S-450-250
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 2POS 0.156 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.790" (20.066mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
0.450" (11.430mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.156" (3.96mm)