TW-02-02-G-S-160-080
Part Number:
TW-02-02-G-S-160-080
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating) :
0.137" (3.480mm)
Length - Stack Height :
0.160" (4.064mm)
Length - Tail :
0.080" (2.032mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)