TW-02-05-L-S-350-100
Part Number:
TW-02-05-L-S-350-100
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating) :
0.144" (3.658mm)
Length - Stack Height :
0.350" (8.890mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)