TW-02-01-G-S-120-150
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-02-01-G-S-120-150
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.323" (8.204mm)
Length - Post (Mating) :
0.053" (1.346mm)
Length - Stack Height :
0.120" (3.048mm)
Length - Tail :
0.150" (3.810mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)