DW-04-07-F-S-310
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-04-07-F-S-310
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating) :
0.010" (0.254mm)
Length - Stack Height :
0.310" (7.874mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
4
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)