59202-F24-05A055LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59202-F24-05A055LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10P 0.079" STACK SMD
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
8.00µin (0.203µm)
Length - Overall Pin :
0.311" (7.900mm)
Length - Post (Mating) :
0.094" (2.400mm)
Length - Stack Height :
0.217" (5.500mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)