TW-02-07-T-S-500-080
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-02-07-T-S-500-080
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.172" (4.369mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.080" (2.032mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)