TW-02-02-T-S-180-100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-02-02-T-S-180-100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating) :
0.097" (2.464mm)
Length - Stack Height :
0.180" (4.572mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)