EW-01-09-F-S-250
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-01-09-F-S-250
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)