HIF3BA-50PD-2.54R-MC(63)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
HIF3BA-50PD-2.54R-MC(63)
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Description:
CONN HEADER 50POS IDC 28AWG GOLD
In Stock:
93
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Color :
Black
Connector Type :
Plug
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
7.87µin (0.200µm)
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Features :
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)
Wire Gauge :
28 AWG