2011-1X14TR/058/031/014
Manufacturer:
Oupiin
Part Number:
2011-1X14TR/058/031/014
Category:
Headers, Male Pins
Description:
PIN HEADER, SINGLE ROW 14 PIN, R
Manufacturer :
Oupiin
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
0.122" (3.10mm)
Contact Length - Post :
0.228" (5.80mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.098" (2.50mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
14
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)