2011-2X08G10S-2.3-6.1B-HT
Manufacturer:
Oupiin
Part Number:
2011-2X08G10S-2.3-6.1B-HT
Category:
Headers, Male Pins
Description:
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 16 PIN,
Manufacturer :
Oupiin
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.098" (2.50mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
0.457" (11.60mm)
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)