MTB1-27PAL79
Manufacturer:
ITT Cannon
Part Number:
MTB1-27PAL79
Category:
Headers, Male Pins
Description:
CONN HEADER R/A 27POS 1.27MM
Manufacturer :
ITT Cannon
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Insulation Height :
0.100" (2.54mm)
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
27
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)