MTB1-19PAL1-01
Part Number:
MTB1-19PAL1-01
Description:
CONN HEADER R/A 19POS 1.27MM
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Guide Pin
Insulation Height :
0.100" (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)