MJSU-10PL83
Manufacturer:
ITT Cannon
Part Number:
MJSU-10PL83
Category:
Headers, Male Pins
Description:
CONN HEADER VERT 10POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Natural
Insulation Height :
0.170" (4.32mm)
Insulation Material :
Polyetherimide (PEI)
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
400V