GZC14SABN-M30
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Part Number:
GZC14SABN-M30
Category:
Headers, Male Pins
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Length - Mating :
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.100" (2.54mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
14
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Voltage Rating :
600VDC