FFSD-25-D-10.00-01-F-N-D04
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FFSD-25-D-10.00-01-F-N-D04
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket (3)
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.00µin (0.076µm)
Features :
Polarizing Key, Reverse Wiring
Length :
0.833' (254.00mm, 10.00")
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)