M3BEK-6006J
Manufacturer:
3M
Part Number:
M3BEK-6006J
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MCE60K
Manufacturer :
3M
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Card Edge
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Strain Relief
Length :
0.500' (152.40mm, 6.00")
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)